Blog, Komikşeyler

Büyücü Kız – Madoka Magica

BÜYÜCÜ KIZ MADOKA MAGICA

Büyücü Kız Madoka Magica (魔法少女まどか☆マギカ Puella Magi Madoka Magica)’nın hikayesi ilk olarak Shaft tarafından hazırlanan bir anime serisi ile başlamıştır. Serinin yönetmenliğini Akiyuki Şinbo, senaryo yazarlığını Gen Urobuçi, karakter tasarımlarını Ume Aoki ve müziklerini ise Yuki Kajiura yapmıştır. Bu dört isim “Magica Quarted” olarak da bilinmektedir. Aldığı olumlu eleştiriler ve edindiği kitle ile dünyaca popüler bir seri olmuş, Japonya’da sayısız ödül almıştır. Ayrıca ilk haftasında 53.000 Blu-ray satarak Bakemonogatari’nin rekorunu kırmış ve ilk haftasında en çok satan anime ünvanını almıştır. Büyücü kız kavramına karanlık ve korku temasıyla yaklaşan seri bir grup ortaokullu kızın büyücülüğü kabul etme ve hayali varlıklar olan cadılarla savaşmalarını konu alır. Bu savaşlar sırasında büyücü kız olmanın arkasındaki korkunç gerçeği öğrenirken aralarında yaşanan birçok dramatik ve gerilimli olayla da başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar.

2011 yılında yayınlanan on iki bölümlük anime dizisini Houbunsha tarafından basılan Hanokage imzalı manga adaptasyonu ve sayısız spin-off izlemiştir. Nitroplus tarafından hazırlanan romanı ise Ağustos 2011’de raflara çıkmıştır. Bunları 2012 yılında yine  Houbunsha tarafından yayınlanan “Manga Time Kirara Magica” dergisi izlemiştir. Seri 2012 ve 2013 yıllarında PlayStation Portable için iki farklı sürümde oyun haline getirilmiştir. 2012 yılında seri iki film haline getirilmiş, bunu 2013 yapımı “Rebellion” izlemiştir. Madoka Magica hayranlığı bitmediğinden ve seri artık bir fenomen haline geldiğinden 2017 yılında cep telefonu oyunu “Magica Record” piyasaya sürülmüştür. Yine Shaft tarafından hazırlanan yeni bir anime adaptasyonu Ocak-Mart 2020’de yayınlanmış, ikinci sezonun hazırlıkları ise devam etmektedir.

İspanyol film yönetmeni Carlos Vermut 2014 yılında çektiği Magical Girl filminde Madoka Magica’dan esinlendiğini belirtmiştir. Yine HBO televizyon kanalı serilerinden biri olan Euphoria da bu eşsiz öyküden izler taşımaktadır.

“Komikşeyler Yayıncılık” ve “Bang Çizgi!” olarak kaliteli hikâyeleri okuyucularımızla buluşturmaya devam etmenin gururu içerisindeyiz. Çok yakında bu hikâyenin bir parçası olacağınızı ve sihrin eksik olmadığı bu eşsiz yolculukta bizleri yalnız bırakmayacağınızı biliyoruz.

ALDIĞI ÖDÜLLERDEN BAZILARI

16’ncı Animation Kobe Ödülleri Televizyon Ödülü

12 Newtype Anime Ödülü

2011 Japon Medya Sanatları Ödülleri (anime dalında büyük ödül)

3 Tokyo Anime Ödülü (Televizyon Büyük Ödülü, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo)

2012 Japon Bilim Kurgu Kongresi Seiun Ödülü (En İyi Medya)

2012 UK Anime Network Reader’s Choice Ödülü

ÖZET

Madoka Kaname arkadaşı Sayaka Miki gibi ortaokula giden sıradan bir kızdır. Bir gün karşılarına kediye benzeyen Kyubey adında bir hayvan çıkar. Kyubey onlara bir dileklerini gerçekleştirebileceğini söyler. Ancak bunun karşılığında ise büyücü kız olup cadı denen varlıklara karşı savaşmaları gerekmektedir. Bu tekliften bir gün sonra Akemi Homura adında başka bir kız gelip Madoka’ya bu teklifi ne olursa olsun kabul etmemesini tembihler. Bölümler ilerledikçe çelişkiler büyüyecek ve ortaya çok daha korkunç ve karanlık gerçekler çıkacaktır.