Blog, Komikşeyler

Vampir Avcısı D

VAMPİR AVCISI D

Bir efsane daha artık Türkçe’de!

Japonya’nın Stephen King’i olarak kabul edilen Hideyuki Kikuçi’nin kült serisi “Vampir Avcısı D” ilk kitabıyla ülkemizde raflardaki yerini aldı. Bu uzun soluklu benzersiz seriyi Türkçe’ye kazandırırken yine eser seçiminde son derece titiz davranıp kaliteyi ön planda tutmaya çalıştık.

Gotik unsurları ustalıkla teknoloji ile harmanlayan, eserlerinde androidlerle kurt adamları bir arada kullanarak hayal gücünü zorlayan usta Kikuçi’nin büyülü satırları Yoşitaka Amano’nun çizgileri ile adeta ete kemiğe bürünüyor. Sizi de sadece sayfaları çevirmek ve sihirli alemden keyif almak kalıyor.

Korku, fantazya, bilim kurgu veya gizem peşindeyseniz bu benzersiz macera fırsatını sakın kaçırmayın!

Gelelim hikâyenin ne olduğuna…

M.S. 12090. Dünya için karanlık zamanlar. İnsanlık “Asilzadeler” olarak bilinen vampir ırkının 300 yıllık egemenliği sonrasında tekrar toparlanmaya çalışıyor. Vampirlere karşı devam eden amansız savaş şehirleri adeta yıkıntıya çevirmiş. Kırsalda durum daha da vahim. Dört bir yana saçılmış küçük köylerde egemenliğini yitirmiş vampirlerin ve onların yarattığı genetiği değiştirilmiş şeytani varlıkların gece akınları devam ediyor.  Bu köylerin en büyük ihtiyacı lazer kusan silahlar ve vampirlere karşı intikam ateşiyle yanan kılıçlarla donanmış “avcı”lar. Bedeli neyse ödemeye dünden razılar. Ama bazı avcılar var ki adları bir efsaneyle bütünleşmiş. Gittikleri her yere sakladıkları sırları ve kanlarındaki laneti de birlikte götürüyorlar. Usta yazar Hideyuki Kikuçi’nin bu ölümsüz eseri Neil Gaimen’in unutulmaz klasiği “Sandaman: Rüya Avcısı”, “Elric Saga” ve “Final Fantasy” oyununun illüstrasyonlarını da yapan büyük sanatçı Yoşitaka Amano’nun çizgileriyle birleşiyor. Sonuçta ortaya her okurun kütüphanesinde olması gereken bir korku, bilimkurgu ve fantezi klasiği çıkıyor.

Vampir Avcısı D 1985 ve 2000 yıllarında animasyon film olarak sevenleriyle buluşmuştu. Takip eden dönemde serinin sesli öykü, video oyun (Playstation), OVA ve manga serileri de çıkmıştı. Biz özellikle “light novel” kültürünü de tanıtmak ve yaygınlaştırmak için kitabı yayınlamakla başlıyoruz.

1985 tarihli anime filmi yayınladığımız ilk kitabın bir uyarlaması.

2000 yapımı “Vampir Avcısı D: Bloodlust” ise yayın planımızda olan üçüncü ciltten uyarlanmış ve sayısız ödül almış, “En İyi Animasyon” Oscar ödülü adaylığı kazanmış bir yapımdır.

ARKA KAPAK YAZISI

“Asilzadenin Öpücüğü”ne maruz kalan Doris, Sınır’daki küçük bir köy olan Ransylva’ya giden yolda bir vampir avcısı aramaktaydı. Sene M.S. 12.090. Uzun zamandır insanlara hükmeden vampirlerin soyları tükenmek üzere olsa da yarattıkları korku insanların ruhunda yer etmişti. Yalnızca en üstün yeteneklere sahip olanlar vampir avcısı olabiliyordu. Doris’in nihayet karşılaştığı “D” adındaki avcı ise, geniş kenarlı gezgin şapkası takan çok yakışıklı bir adamdı. Vampirlerle savaşta neredeyse efsane haline gelen bu genç avcının yüreğinin derinliklerinde ise kimseyle paylaşmadığı karanlık bir sır vardı.

Usta yazar ve Japon korku edebiyatının öncüsü Hideyuki Kikuçi’nin bu ölümsüz eseri  “Sandaman: Rüya Avcısı”, “Elric Saga” gibi ödüllü kitaplar ile “Final Fantasy” oyununun illüstrasyonlarını da yapan büyük sanatçı Yoşitaka Amano’nun çizgileriyle birleşiyor ve sizleri bambaşka bir diyarın lanetli topraklarındaki maceraya davet ediyor.

YOŞİTAKA AMANO’NUN KAZANDIĞI ÖDÜLLER

1983- “14. Seiun Ödülü”

1984- “15. Seiun Ödülü”

1985- “16. Seiun Ödülü”

1986- “17. Seiun Ödülü”

2000- “SANDMAN: RÜYA AVCISI” (Neil Gaiman ile birlikte) : Eisner Büyük Ödülü / En İyi Manga Uyarlaması, Hugo Ödül Adayı

2000- “Dragon Con Ödülü”, “Julie Ödülü”

2007- “38. Seiun Ödülü”

2018- “Inkpot Ödülü”

***Seiun (Nebula) Ödülü bir önceki yıl fark yaratan bilim kurgu eserlerine verilen bir tür fantezi-kurgu ödülüdür. Japon Bilim Kurgu Fan Grupları Birliği tarafından organize edilir ve yıllık olarak yapılan Japon bilim kurgu fuarında sonuçları açıklanır. Japonya’nın en köklü bilim kurgu ödülüdür.

https://www.sfadb.com/Seiun_Awards

***Will Eisner Çizgi Roman Endüstrisi Ödülü ya da bilinen kısa adıyla Eisner Ödülü, çizgi roman dünyasının Oscar ödülü olarak kabul edilmektedir ve Amerikan çizgi dünyasında öne çıkan yaratıcı eserlere verilmektedir.

https://www.comic-con.org/awards/eisner-awards-current-info

***Dragon Con Kuzey Amerika’da farklı türleri bir araya getiren bir fuardır. Bilim kurgu, fantazya, çizgi roman ve diğer fan odaklı etkinlikleriyle her yıl Atlanta, Georgia’da yapılmakta ve binlerce kişiyi farklı etkinliklerle bir araya getirmektedir.  

***Inkpot Ödülü uluslararası Comic-Con tarafından verilen bir onur ödülüdür. Çizgi roman, çizgi dizi, animasyon, bilim kurgu ve bunlarla alakalı popüler kültür alanında öne çıkan profesyonel sanatçılara San Diego Comic-Con fuarı esnasında takdim edilmektedir.

https://www.comic-con.org/awards/inkpot

level sayı 284 vampir avcısı d